Grupa I Krasnoludki
Ostatnie dwa tygodnie marca upłynęły Krasnoludkom na licznych zabawach związanych z tematami: „Czym pachnie wiosna?” oraz „Pan Bocian i Żabki”. Zajęcia były realizowane w oparciu o miesięczny plan pracy.
Rozwój poznawczy:
- Zapoznanie dzieci z kształtem i wyglądem liści z różnych drzew: klonu, brzozy, kasztanowca i jarzębiny za pomocą ilustracji.
- „Wiosenny bukiet” – zaprezentowanie dzieciom kwiatów ciętych oraz wykonanych z papieru – zapoznanie z ich kolorem i zapachem.
- „Poszukiwacze wiosny” – zapoznanie dzieci z emblematami wiosny: tęcza, słońce, burza, bocian, kwiaty.
- „Jak krecik sadził kwiatki” – opiekunka opowiada dzieciom historyjkę za pomocą ilustracji.
- Opiekunka zapoznaje dzieci z postacią bociana, z jego wyglądem i cechami charakterystycznymi(długie nogi, dziób, upierzenie). Słuchanie odgłosów z płyty CD.
- Opiekunka zapoznaje dzieci z postacią żabki, z jej wyglądem i cechami charakterystycznymi(zielona, skacze, ma długi język). Słuchanie odgłosów żaby z płyty CD.
- Teatrzyk do utworu „Żabka Małgosia”.
Rozwój ruchowy i umuzykalniający:
- Zabawy ruchowo naśladowcze do piosenek: „Maszeruje Wiosna”, „Kiedy wiosna przyjdzie do nas”, „Na zielonej polanie”.
- Zabawy w kole: „Przyszła Wiosna do niedźwiedzia”, „A w tym kole”, „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Mały kotek sobie śpi”.
- Dzieci wraz z opiekunką wybierają się na spacer po sali w poszukiwaniu wiosny. Zadaniem dzieci jest odnalezienie wcześniej poznanych emblematów.
- Zabawa ruchowa do piosenki „Kle, kle boćku”, „Była sobie żabka mała”, „Wiosna w błękitnej sukience”.
- Zabawa ruchowo – naśladowcza do piosenki „Żabie kroki” (z wykorzystaniem opasek przedstawiających żaby i bociana).
- Zabawa naśladowcza: skaczemy jak żabki, klekoczemy jak bociany.
- Swobodne tańce przy piosenkach: „Dzik”, „Idziemy do ZOO”, „Umyć ręce” , „Kotek mały”, „Ta Dorotka”.
Rozwój konstrukcyjno – manipulacyjny:
- Zabawy paluszkowe – rozwój sprawności manualnych.
- Oglądanie książeczek w miękkich i twardych okładkach.
- Puzzle obrazkowe – dzieci składają obrazki przedstawiające różne liście z dwóch części.
- „Suknia Pani Wiosny” – dzieci ozdabiają suknię Pani Wiosny kwiatkami wyciętymi z kolorowego papieru.
- Rozwijanie spostrzegawczości, precyzji i zręczności palców z wykorzystaniem labiryntów, puzzli i układanek.
- Ćwiczenie chwytu dowolnego i pod kontrolą wzroku, manipulowanie przedmiotami.
- Zabawy klockami miękkimi oraz twardymi – szeregowanie, piętrzenie, burzenie.
Rozwój społeczny i emocjonalny:
- Utrwalanie zasad panujących w grupie.
- Trening nocnikowania.
- Zachęcanie do wspólnej i zgodnej zabawy.
- Zachęcanie do współdziałania w grupie, tworzenia pociągu, par.
Przeprowadzone zajęcia w ostatnich dwóch tygodniach marca dotyczyły tematu „Sadzimy kwiatki” oraz „Porządki wiosenne” . Dzieci chętnie brały udział w zabawach.
Rozwój poznawczy:
- „Wiosenne kwiaty”– zapoznanie i omówienie ilustracji na których znajdują się wiosenne kwiaty (hiacynt, przebiśnieg, bazie, tulipan). Krótkie omówienie za pomocą ilustracji co jest nam potrzebne do pielęgnowania kwiatów (konewka, słońce, sekator, grabie).
- „Od nasionka do kwiatka”– „Kto rozpozna cebulę tulipana” wybór właściwej podstawki na której umieszczone są: cebula jadalna, czosnek, cebula tulipana. Wysłuchanie opowiadania „O żółtym tulipanie” na podstawie ilustracji i opowiadania M. Różyckiej.
- „Jaka jest cebula” opiekunka pokazuje dzieciom przygotowane różne cebule kwiatów i warzyw, wskazując na podobieństwa i różnice (wygląd, przeznaczenie, wielkość).
- „Zajęcia ogrodnika” – opiekunka omawia za pomocą ilustracji zajęcia ogrodnika (sianie nasion, grabienie liści, podlewanie, kopanie ziemi).
- „Wiosenne porządki” – rozmowa z dziećmi na temat wiersza “Wielkie porządki wiosenne” – zapoznanie dzieci z czynnościami związanymi ze sprzątaniem (mycie, wycieranie kurzu, odkurzanie , zmywanie naczyń).
- „Co nam pomaga w sprzątaniu” – za pomocą ilustracji oraz rekwizytów przedstawienie i omówienie sprzętów służących do sprzątania.
- „Co pasuje ?” – przedstawienie dzieciom obrazków domu i ogrodu oraz akcesoriów , którymi sprzątamy w domu i ogrodzie. Wskazywanie przez dzieci odpowiedniego obrazka pasującego do wypowiedzi opiekuna.
Rozwój ruchowy i umuzykalniający:
- Zabawy kołowe do piosenek „Uciekaj myszko do dziury”, „A w tym kole”, „Na dywanie siedzi jeż”.
- Zabawy ruchowo – naśladowcze : „Jestem sobie ogrodniczka” – dzieci naśladują ruchem czynności wykonywane przez ogrodnika (kopią ziemię, grabią, sieją nasiona, podlewają).
- Zabawa ruchowa przy piosence „Słońce świeci, deszczyk pada” , „Maszeruje wiosna” przy akompaniamencie tamburyna.
- Zabawa ruchowa – opiekunka prosi, aby dzieci wyobraziły sobie, że są nasionami, które rozsiewa wiatr i z których wyrosną piękne kwiaty. Następnie dzieci zgodnie z muzyką poruszają się po sali. Podczas przerwy w grze, dzieci zatrzymują się, kucają i powoli wstają ze złożonymi przed sobą dłońmi, które na koniec podnoszą do góry i rozchylają na boki, naśladując rozkwitające kwiaty.
- Posprzątajmy dywan, ćwiczenia w segregowaniu. Sprzątanie przez dzieci odpadów i zabawek do oddzielnych pojemników i miejsc; papier, plastik ,zabawki, klocki.
- Zabawa ruchowa ” Zbiórka” – rozwijanie umiejętności schodzenia się na polecenie opiekuna, ustawianie w rzędzie oraz spokojne wchodzenie na stołówkę.
- Zabawy naśladowcze przy muzyce: myjemy szyby , odkurzamy , wycieramy kurze.
- Zabawy piłką “Wysoko – nisko” podawanie piłki do kolegi nisko lub wysoko nad głową, stwarzanie warunków do aktywności ruchowej.
Rozwój konstrukcyjno – manipulacyjny:
- Układanie puzzli z kwiatami.
- Na tablicy umieszczone są ilustracje przedstawiające etapy rozwoju tulipana. Zadaniem dzieci jest ułożenie ilustracji zgodnie z kolejnością rozwoju rośliny.
- „Sadzimy cebulę” – opiekunka proponuje dzieciom wyhodowanie małych roślinek. Dzieci z pomocą opiekunki ustalają co należy zrobić żeby założyć uprawę. Opiekunka pokazuje dzieciom wcześniej umieszczoną ziemię w doniczce i jak posadzić cebulkę. Następnie dzieci z pomocą opiekunki sadzą cebulę.
- Zabawy klockami różnego rodzaju; piętrzenie ,segregowanie, konstruowanie według własnego pomysłu. Zachęcanie dzieci do wkładania klocków do właściwych pojemników po skończonej zabawie.
- Zabawy rolkami po ręczniku papierowym ; toczenie, trąbienie , przewlekanie sznurka przez rolkę i porównywanie długości nawleczonych rolek.
Zabawy plastyczne:
- „Wiosenny tulipan”– malowanie konturu tulipana za pomocą farb.
- „ Kolorowy odkurzacz „ – wyklejanie konturu odkurzacza za pomocą plasteliny.
- Rozwój społeczny i emocjonalny:
- Zwracanie uwagi na używanie zwrotów grzecznościowych (przepraszam, proszę, dziękuję).
- Wdrożenie do sprzątania zabawek po skończonej zabawie.
- Doskonalenie umiejętności reagowania na polecenia i prośby opiekunki.
- Zachęcanie do prawidłowej i zgodnej zabawy.
- Pomoc przy zabiegach higienicznych – mycie buzi i rączek.
- Kształtowanie nawyków porządkowych, dbanie o czystość w najbliższym otoczeniu, rozwijanie samodzielności przy porządkowaniu zabawek.
- Nagradzanie dzieci kolorowymi serduszkami za aktywny udział w zajęciach.
Grupa III Gumisie
W dwóch ostatnich tygodniach marca grupa Gumisie uczestniczyła w różnorodnych zabawach realizowanych w oparciu o miesięczny plan pracy. Zajęcia związane były z tematami: „Wiosenne porządki” i „ Rośliny wiosną”. Zabawy te obejmują poszczególne sfery rozwojowe dziecka:
Rozwój poznawczy:
- „ Wiosenne porządki w domu”– pokazanie dzieciom na obrazkach jakie prace wykonujemy w domu na wiosnę ( mycie okien, odkurzanie, trzepanie dywanów, itp.).
- „Wiosenna skrzynia skarbów”- wybieranie przez dziecko ze skrzyni narzędzi potrzebnych do pracy w ogrodzie ( grabie, łopatka, konewka, gracka, pazurki) oraz omówienie ich wyglądu i do czego służą. Wyjście z dziećmi na plac żłobkowy i próby korzystania z przedstawionych narzędzi ( grabie, łopatka, pazurki itp.).
- „Wiosenne porządki w ogrodzie”- omówienie na podstawie ilustracji czynności jakie wykonujemy w ogrodzie na wiosnę (grabienie, kopanie, wysadzanie roślin, wysiewanie).
- „ Wiosenne porządki|”- przedstawienie dzieciom wiersza J. Brzechwy pt. „ Wiosenne porządki za pomocą flanelografu.
- „ Wiosenne bukiety”- zapoznanie dzieci z kwiatami kwitnącymi wiosną na podstawie zdjęć i ilustracji ( przebiśnieg, pierwiosnek, żonkil, krokus, tulipan). Zwrócenie uwagi na kolor kwiatów oraz kształt listków.
- „ Sadzimy roślinki”-Przedstawienie na podstawie ilustracji kolejnych etapów sadzenia roślinek.
- „ Wiosenne żonkile”- omówienie wyglądu żonkila, zwrócenie uwagi na kolor. Rozpoznawanie i wybieranie obrazków przedstawiających żonkile spośród różnych kwiatów wiosennych.
- Przypomnienie poznanych kwiatów kwitnących wiosną, utrwalenie kolorów.
- Przypomnienie wyglądu tulipana i krokusa zwrócenie uwagi na ich kolor.
Rozwój ruchowy i umuzykalniający:
- Ćwiczenia gimnastyczne w rytm znanych i lubianych piosenek: podnoszenie rączek do góry, skłony, kręcenie się wokół własnej osi, podskakiwanie.
- „Gimnastyka to zabawa”- ćwiczenia ogólnorozwojowe.
- Zabawy ruchowe przy piosenkach o tematyce wiosennej: „Uciekaj zimo”, „ W naszym ogródeczku”, „Ogrodniczka”, „ Wiosna się zbudziła”, „ Rosną sobie kwiatki na łące”, „ Maszeruje wiosna”, „ Idzie do nas wiosna”.
- Zabawy w kole przy śpiewie piosenek : „Biega koń”, „ Chodzi lisek”, „ Ach ten miś”, „A w tym kole”, „ Rolnik”, „ Przyszła wiosna do niedźwiedzia”, „Dwóm tańczyć się zachciało”.
- Opowieść ruchowa do piosenki „ W naszym ogródeczku”.
Zabawy plastyczne :
- „Konewka”- kolorowanie konturu konewki za pomocą gąbki zamoczonej w farbie.
- „Nasz kwiatuszek”- przyklejanie na karton elementów tulipana lub krokusa ( wycięte z papieru listki, łodygi, kolorowe płatki).
- Rozwój konstrukcyjny i manipulacyjny:
- Nawlekanie koralików.
- Układanie drewnianych puzzli, układanek.
- Układanie puzzli przedstawiających wiosenne kwiaty.
- Wspólne sadzenie cebulek w doniczce z ziemią, zwrócenie uwagi na to, czego potrzebuje cebulka, by urosnąć (ziemia, woda, słońce).
- Układanie żonkila z elementów wyciętych z kolorowego papieru ( łodyga, liście, kwiatek).
- „Wiosenny bukiet kwiatów”- wspólne układanie kwiatów w wazonie ( wykorzystanie sztucznych kwiatów).
- Budowanie z klocków o różnej strukturze.
Rozwój społeczny i emocjonalny:
- Zachęcanie do wspólnej i zgodnej zabawy.
- Doskonalenie czynności samoobsługowych.
- Dbanie o otoczenie wokół siebie, sprzątanie i odkładanie zabawek na swoje miejsce.
- Utrwalanie zwrotów grzecznościowych : proszę, dziękuję, przepraszam.
- Zwrócenie uwagi na potrzeby roślinek, wdrażanie do dbania o przyrodę.
Gr IV Skrzaty
Przeprowadzone zajęcia w ostatnich dwóch tygodniach marca dotyczyły tematu „Sadzimy kwiatki” oraz „Porządki wiosenne” . Dzieci chętnie brały udział w zabawach.
ROZWÓJ POZNAWCZY
- Poznanie i omówienie wyglądu wiosennych kwiatów na podstawie ilustracji i na przykładzie naturalnych kwiatów.
- Próby odróżniania sposobu wzrostu roślin (cebulka, nasionka, sadzonka).
- Przedstawienie bajki ,,O żółtym tulipanie”.
- Omówienie i ilustrowanie wiersza ,,Wielkie porządki wiosenne”.
- Posprzątajmy dywan- próby segregacji śmieci (wrzucanie do odpowiednich pojemników).
Cele:
- Ćwiczenie koncentracji uwagi.
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
ROZWÓJ RUCHOWY
- Zabawy z chustą animacyjną.
- Zabawy kołowe z piosenkami wiosennymi ,,Ogrodniczka”, ,,W naszym ogródeczku,”.
- Zabawy ruchowo-naśladowcze (pokazywanie czynności wykonywanych przy sprzątaniu w domu i ogrodzie).
- Gimnastyka to zabawa.
Cele:
- Doskonalenie koordynacji wzrokowo -ruchowej.
- Rozwijanie ekspresji ruchowej poprzez łączenie śpiewu z elementami ruchu.
- Dbanie o prawidłową postawę ciała.
- Ćwiczenie spostrzegawczości.
- Rozwój sprawności rąk i nóg.
- Wprawienie w dobry nastrój.
ROZWÓJ MANIPULACYJNO –KONSTRUKCYJNY
- Zabawa klockami.
- Gry i zabawy stolikowe (układanki, przewlekanki, puzzle).
- Prace plastyczne: malowanie wałkiem ogródka z kwiatami.
- Wylepianie kolorową plasteliną odkurzacza.
Cele:
- Ćwiczenie motoryki małej.
- Wdrażanie do prawidłowego chwytu.
- Rozwój sensomotoryki.
- Ćwiczenie koncentracji uwagi.
ROZWÓJ SPOŁECZNY
- Poznawanie imion rówieśników poprzez zabawy w kole w parach.
- Zachęcanie do wspólnych zabaw.
- Wdrażanie do zasad i reguł obowiązujących w grupie np.: siadanie w kółku, reagowanie na polecenia opiekunki.
- Wsparcie emocjonalne dzieci, zachęcanie do wspólnych zabaw.