Grupa I Krasnoludki

Ostatnie dwa tygodnie marca upłynęły Krasnoludkom na licznych zabawach związanych z tematami: „Czym pachnie wiosna?” oraz „Pan Bocian i Żabki”. Zajęcia były realizowane w oparciu o miesięczny plan pracy.

Rozwój poznawczy:

  1. Zapoznanie dzieci z kształtem i wyglądem liści z różnych drzew: klonu, brzozy, kasztanowca i jarzębiny za pomocą ilustracji.
  2. Wiosenny bukiet” – zaprezentowanie dzieciom kwiatów ciętych oraz wykonanych z papieru – zapoznanie z ich kolorem i zapachem.
  3. Poszukiwacze wiosny” – zapoznanie dzieci z emblematami wiosny: tęcza, słońce, burza, bocian, kwiaty.
  4. Jak krecik sadził kwiatki” – opiekunka opowiada dzieciom historyjkę za pomocą ilustracji.
  5. Opiekunka zapoznaje dzieci z postacią bociana, z jego wyglądem i cechami charakterystycznymi(długie nogi, dziób, upierzenie). Słuchanie odgłosów z płyty CD.
  6. Opiekunka zapoznaje dzieci z postacią żabki, z jej wyglądem i cechami charakterystycznymi(zielona, skacze, ma długi język). Słuchanie odgłosów żaby z płyty CD.
  7. Teatrzyk do utworu „Żabka Małgosia”.

Rozwój ruchowy i umuzykalniający:

  1. Zabawy ruchowo naśladowcze do piosenek: „Maszeruje Wiosna”, „Kiedy wiosna przyjdzie do nas”, „Na zielonej polanie”.
  2. Zabawy w kole: „Przyszła Wiosna do niedźwiedzia”, „A w tym kole”, „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Mały kotek sobie śpi”.
  3. Dzieci wraz z opiekunką wybierają się na spacer po sali w poszukiwaniu wiosny. Zadaniem dzieci jest odnalezienie wcześniej poznanych emblematów.
  4. Zabawa ruchowa do piosenki „Kle, kle boćku”, „Była sobie żabka mała”, „Wiosna w błękitnej sukience”.
  5. Zabawa ruchowo – naśladowcza do piosenki „Żabie kroki” (z wykorzystaniem opasek przedstawiających żaby i bociana).
  6. Zabawa naśladowcza: skaczemy jak żabki, klekoczemy jak bociany.
  7. Swobodne tańce przy piosenkach: „Dzik”, „Idziemy do ZOO”, „Umyć ręce” , „Kotek mały”, „Ta Dorotka”.

Rozwój konstrukcyjno – manipulacyjny:

  1. Zabawy paluszkowe – rozwój sprawności manualnych.
  2. Oglądanie książeczek w miękkich i twardych okładkach.
  3. Puzzle obrazkowe – dzieci składają obrazki przedstawiające różne liście z dwóch części.
  4. Suknia Pani Wiosny” – dzieci ozdabiają suknię Pani Wiosny kwiatkami wyciętymi z kolorowego papieru.
  5. Rozwijanie spostrzegawczości, precyzji i zręczności palców z wykorzystaniem labiryntów, puzzli i układanek.
  6. Ćwiczenie chwytu dowolnego i pod kontrolą wzroku, manipulowanie przedmiotami.
  7. Zabawy klockami miękkimi oraz twardymi – szeregowanie, piętrzenie, burzenie.

Rozwój społeczny i emocjonalny:

  1. Utrwalanie zasad panujących w grupie.
  2. Trening nocnikowania.
  3. Zachęcanie do wspólnej i zgodnej zabawy.
  4. Zachęcanie do współdziałania w grupie, tworzenia pociągu, par.

Grupa II Misiaczki

Przeprowadzone zajęcia w ostatnich dwóch tygodniach marca dotyczyły tematu „Sadzimy kwiatki” oraz „Porządki wiosenne. Dzieci chętnie brały udział w zabawach.

Rozwój poznawczy:

  1. Wiosenne kwiaty”– zapoznanie i omówienie ilustracji na których znajdują się wiosenne kwiaty (hiacynt, przebiśnieg, bazie, tulipan). Krótkie omówienie za pomocą ilustracji co jest nam potrzebne do pielęgnowania kwiatów (konewka, słońce, sekator, grabie).
  2. Od nasionka do kwiatka”– „Kto rozpozna cebulę tulipana” wybór właściwej podstawki na której umieszczone są: cebula jadalna, czosnek, cebula tulipana. Wysłuchanie opowiadania „O żółtym tulipanie” na podstawie ilustracji i opowiadania M. Różyckiej.
  3. Jaka jest cebula” opiekunka pokazuje dzieciom przygotowane różne cebule kwiatów i warzyw, wskazując na podobieństwa i różnice (wygląd, przeznaczenie, wielkość).
  4. Zajęcia ogrodnika” – opiekunka omawia za pomocą ilustracji zajęcia ogrodnika (sianie nasion, grabienie liści, podlewanie, kopanie ziemi).
  5. Wiosenne porządki” – rozmowa z dziećmi na temat wiersza “Wielkie porządki wiosenne” – zapoznanie dzieci z czynnościami związanymi ze sprzątaniem (mycie, wycieranie kurzu, odkurzanie , zmywanie naczyń).
  6. Co nam pomaga w sprzątaniu” – za pomocą ilustracji oraz rekwizytów przedstawienie i omówienie sprzętów służących do sprzątania.
  7. Co pasuje ?” – przedstawienie dzieciom obrazków domu i ogrodu oraz akcesoriów , którymi sprzątamy w domu i ogrodzie. Wskazywanie przez dzieci odpowiedniego obrazka pasującego do wypowiedzi opiekuna.

Rozwój ruchowy i umuzykalniający:

  1. Zabawy kołowe do piosenek „Uciekaj myszko do dziury”, „A w tym kole”, „Na dywanie siedzi jeż”.
  2. Zabawy ruchowo – naśladowcze : „Jestem sobie ogrodniczka” – dzieci naśladują ruchem czynności wykonywane przez ogrodnika (kopią ziemię, grabią, sieją nasiona, podlewają).
  3. Zabawa ruchowa przy piosence „Słońce świeci, deszczyk pada” , „Maszeruje wiosna” przy akompaniamencie tamburyna.
  4. Zabawa ruchowa – opiekunka prosi, aby dzieci wyobraziły sobie, że są nasionami, które rozsiewa wiatr i z których wyrosną piękne kwiaty. Następnie dzieci zgodnie z muzyką poruszają się po sali. Podczas przerwy w grze, dzieci zatrzymują się, kucają i powoli wstają ze złożonymi przed sobą dłońmi, które na koniec podnoszą do góry i rozchylają na boki, naśladując rozkwitające kwiaty.
  5. Posprzątajmy dywan, ćwiczenia w segregowaniu. Sprzątanie przez dzieci odpadów i zabawek do oddzielnych pojemników i miejsc; papier, plastik ,zabawki, klocki.
  6. Zabawa ruchowa ” Zbiórka” – rozwijanie umiejętności schodzenia się na polecenie opiekuna, ustawianie w rzędzie oraz spokojne wchodzenie na stołówkę.
  7. Zabawy naśladowcze przy muzyce: myjemy szyby , odkurzamy , wycieramy kurze.
  8. Zabawy piłką Wysoko – nisko” podawanie piłki do kolegi nisko lub wysoko nad głową, stwarzanie warunków do aktywności ruchowej.

Rozwój konstrukcyjno – manipulacyjny:

  1. Układanie puzzli z kwiatami.
  2. Na tablicy umieszczone są ilustracje przedstawiające etapy rozwoju tulipana. Zadaniem dzieci jest ułożenie ilustracji zgodnie z kolejnością rozwoju rośliny.
  3. Sadzimy cebulę” – opiekunka proponuje dzieciom wyhodowanie małych roślinek. Dzieci z pomocą opiekunki ustalają co należy zrobić żeby założyć uprawę. Opiekunka pokazuje dzieciom wcześniej umieszczoną ziemię w doniczce i jak posadzić cebulkę. Następnie dzieci z pomocą opiekunki sadzą cebulę.
  4. Zabawy klockami różnego rodzaju; piętrzenie ,segregowanie, konstruowanie według własnego pomysłu. Zachęcanie dzieci do wkładania klocków do właściwych pojemników po skończonej zabawie.
  5. Zabawy rolkami po ręczniku papierowym ; toczenie, trąbienie , przewlekanie sznurka przez rolkę i porównywanie długości nawleczonych rolek.

Zabawy plastyczne:

  1. Wiosenny tulipan”– malowanie konturu tulipana za pomocą farb.
  2. Kolorowy odkurzacz „ – wyklejanie konturu odkurzacza za pomocą plasteliny.
  3. Rozwój społeczny i emocjonalny:
  4. Zwracanie uwagi na używanie zwrotów grzecznościowych (przepraszam, proszę, dziękuję).
  5. Wdrożenie do sprzątania zabawek po skończonej zabawie.
  6. Doskonalenie umiejętności reagowania na polecenia i prośby opiekunki.
  7. Zachęcanie do prawidłowej i zgodnej zabawy.
  8. Pomoc przy zabiegach higienicznych – mycie buzi i rączek.
  9. Kształtowanie nawyków porządkowych, dbanie o czystość w najbliższym otoczeniu, rozwijanie samodzielności przy porządkowaniu zabawek.
  10. Nagradzanie dzieci kolorowymi serduszkami za aktywny udział w zajęciach.

Grupa III Gumisie

W dwóch ostatnich tygodniach marca grupa Gumisie uczestniczyła w różnorodnych zabawach realizowanych w oparciu o miesięczny plan pracy. Zajęcia związane były z tematami: „Wiosenne porządki” i „ Rośliny wiosną”. Zabawy te obejmują poszczególne sfery rozwojowe dziecka:

Rozwój poznawczy:

  • Wiosenne porządki w domu”– pokazanie dzieciom na obrazkach jakie prace wykonujemy w domu na wiosnę ( mycie okien, odkurzanie, trzepanie dywanów, itp.).
  • Wiosenna skrzynia skarbów”- wybieranie przez dziecko ze skrzyni narzędzi potrzebnych do pracy w ogrodzie ( grabie, łopatka, konewka, gracka, pazurki) oraz omówienie ich wyglądu i do czego służą. Wyjście z dziećmi na plac żłobkowy i próby korzystania z przedstawionych narzędzi ( grabie, łopatka, pazurki itp.).
  • Wiosenne porządki w ogrodzie”- omówienie na podstawie ilustracji czynności jakie wykonujemy w ogrodzie na wiosnę (grabienie, kopanie, wysadzanie roślin, wysiewanie).
  • Wiosenne porządki|”- przedstawienie dzieciom wiersza J. Brzechwy pt. „ Wiosenne porządki za pomocą flanelografu.
  • Wiosenne bukiety”- zapoznanie dzieci z kwiatami kwitnącymi wiosną na podstawie zdjęć i ilustracji ( przebiśnieg, pierwiosnek, żonkil, krokus, tulipan). Zwrócenie uwagi na kolor kwiatów oraz kształt listków.
  • Sadzimy roślinki”-Przedstawienie na podstawie ilustracji kolejnych etapów sadzenia roślinek.
  • Wiosenne żonkile”- omówienie wyglądu żonkila, zwrócenie uwagi na kolor. Rozpoznawanie i wybieranie obrazków przedstawiających żonkile spośród różnych kwiatów wiosennych.
  • Przypomnienie poznanych kwiatów kwitnących wiosną, utrwalenie kolorów.
  • Przypomnienie wyglądu tulipana i krokusa zwrócenie uwagi na ich kolor.

Rozwój ruchowy i umuzykalniający:

  • Ćwiczenia gimnastyczne w rytm znanych i lubianych piosenek: podnoszenie rączek do góry, skłony, kręcenie się wokół własnej osi, podskakiwanie.
  • „Gimnastyka to zabawa”- ćwiczenia ogólnorozwojowe.
  • Zabawy ruchowe przy piosenkach o tematyce wiosennej: „Uciekaj zimo”, „ W naszym ogródeczku”, „Ogrodniczka”, „ Wiosna się zbudziła”, „ Rosną sobie kwiatki na łące”, „ Maszeruje wiosna”, „ Idzie do nas wiosna”.
  • Zabawy w kole przy śpiewie piosenek : „Biega koń”, „ Chodzi lisek”, „ Ach ten miś”, „A w tym kole”, „ Rolnik”, „ Przyszła wiosna do niedźwiedzia”, „Dwóm tańczyć się zachciało”.
  • Opowieść ruchowa do piosenki „ W naszym ogródeczku”.

Zabawy plastyczne :

  • Konewka”- kolorowanie konturu konewki za pomocą gąbki zamoczonej w farbie.
  • Nasz kwiatuszek”- przyklejanie na karton elementów tulipana lub krokusa ( wycięte z papieru listki, łodygi, kolorowe płatki).
  • Rozwój konstrukcyjny i manipulacyjny:
  • Nawlekanie koralików.
  • Układanie drewnianych puzzli, układanek.
  • Układanie puzzli przedstawiających wiosenne kwiaty.
  • Wspólne sadzenie cebulek w doniczce z ziemią, zwrócenie uwagi na to, czego potrzebuje cebulka, by urosnąć (ziemia, woda, słońce).
  • Układanie żonkila z elementów wyciętych z kolorowego papieru ( łodyga, liście, kwiatek).
  • Wiosenny bukiet kwiatów”- wspólne układanie kwiatów w wazonie ( wykorzystanie sztucznych kwiatów).
  • Budowanie z klocków o różnej strukturze.

Rozwój społeczny i emocjonalny:

  • Zachęcanie do wspólnej i zgodnej zabawy.
  • Doskonalenie czynności samoobsługowych.
  • Dbanie o otoczenie wokół siebie, sprzątanie i odkładanie zabawek na swoje miejsce.
  • Utrwalanie zwrotów grzecznościowych : proszę, dziękuję, przepraszam.
  • Zwrócenie uwagi na potrzeby roślinek, wdrażanie do dbania o przyrodę.

Gr IV Skrzaty

Przeprowadzone zajęcia w ostatnich dwóch tygodniach marca dotyczyły tematu „Sadzimy kwiatki” oraz „Porządki wiosenne. Dzieci chętnie brały udział w zabawach.

ROZWÓJ POZNAWCZY

  • Poznanie i omówienie wyglądu wiosennych kwiatów na podstawie ilustracji i na przykładzie naturalnych kwiatów.
  • Próby odróżniania sposobu wzrostu roślin (cebulka, nasionka, sadzonka).
  • Przedstawienie bajki ,,O żółtym tulipanie”.
  • Omówienie i ilustrowanie wiersza ,,Wielkie porządki wiosenne”.
  • Posprzątajmy dywan- próby segregacji śmieci (wrzucanie do odpowiednich pojemników).

Cele:

  • Ćwiczenie koncentracji uwagi.
  • Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej.

ROZWÓJ RUCHOWY

  • Zabawy z chustą animacyjną.
  • Zabawy kołowe z piosenkami wiosennymi ,,Ogrodniczka”, ,,W naszym ogródeczku,”.
  • Zabawy ruchowo-naśladowcze (pokazywanie czynności wykonywanych przy sprzątaniu w domu i ogrodzie).
  • Gimnastyka to zabawa.

Cele:

  • Doskonalenie koordynacji wzrokowo -ruchowej.
  • Rozwijanie ekspresji ruchowej poprzez łączenie śpiewu z elementami ruchu.
  • Dbanie o prawidłową postawę ciała.
  • Ćwiczenie spostrzegawczości.
  • Rozwój sprawności rąk i nóg.
  • Wprawienie w dobry nastrój.

ROZWÓJ MANIPULACYJNO –KONSTRUKCYJNY

  • Zabawa klockami.
  • Gry i zabawy stolikowe (układanki, przewlekanki, puzzle).
  • Prace plastyczne: malowanie wałkiem ogródka z kwiatami.
  • Wylepianie kolorową plasteliną odkurzacza.

Cele:

  • Ćwiczenie motoryki małej.
  • Wdrażanie do prawidłowego chwytu.
  • Rozwój sensomotoryki.
  • Ćwiczenie koncentracji uwagi.

ROZWÓJ SPOŁECZNY

  • Poznawanie imion rówieśników poprzez zabawy w kole w parach.
  • Zachęcanie do wspólnych zabaw.
  • Wdrażanie do zasad i reguł obowiązujących w grupie np.: siadanie w kółku, reagowanie na polecenia opiekunki.
  • Wsparcie emocjonalne dzieci, zachęcanie do wspólnych zabaw.
error: Content is protected !!